Projektni tim okuplja stručnjake iz tehničko-tehnoloških, prirodnih i društveno-humanističkih nauka u oblasti istraživanja i zaštite kulturnog nasleđa. Šest članova, obrazovanih u pet različitih struka – arhitektura, arheologija, geologija, hemija i tehnologija, već dugo rade u multidisciplinarnim timovima, kroz istraživanje istorijskih i savremenih građenih struktura, sirovina i materijala, na terenu i u laboratoriji.
Članovi dolaze iz tri institucije, u svojoj osnovi naučne, ali različito primarno orijentisane u praksi – na istraživanja, rad sa privredom i pedagoški rad. U pitanju su Arheološki institut Beograd, Institut za ispitivanje materijala (Institut IMS) i Tehnološki fakultet Novi Sad Univerziteta u Novom Sadu.
6
NAUČNIH
ISTRAŽIVAČA
3
INSTITUCIJE
Rukovodilac projekta MoDeCo2000 je dr Emilija Nikolić, diplomirani inženjer arhitekture i naučni saradnik Arheološkog instituta. Uz organizovanje projektnih aktivnosti, vrši sintezu podataka sa terena i laboratorijskih rezultata, kao i analizu arhitektonskog konteksta uzoraka. Dr Mladen Jovičić, diplomirani arheolog i naučni saradnik istog instituta, zadužen je za istraživanje istorijskog konteksta i usmeravanje terenskog rada na arheološkim nalazištima. Emilijina interesovanja obuhvataju istorijske konstrukcije, materijale i tehnike građenja, kao i zaštitu graditeljskog nasleđa. Mladen ima dugogodišnje iskustvo u arheološkim iskopavanjima, a njegova polja interesovanja obuhvataju poreklo i upotrebu kamena u rimskom periodu na teritoriji današnje Srbije, kao i rimsku arhitekturu. Oboje su dugogodišnji članovi tima koji istražuje rimski grad i legijsko utvrđenje Viminacijum.
Dr Snežana Vučetić, diplomirani inženjer tehnologije, docent Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu i rukovodilac Laboratorije za ispitivanje materijala u kulturnom nasleđu, i dr Jonjaua Ranogajec, diplomirani inženjer tehnologije i redovni profesor istog fakulteta u penziji, predstavljaju deo projektnog tima koji vrši laboratorijska ispitivanja istorijskih materijala i dizajn konzervatorskih mešavina maltera. Prof. Ranogajec ima izuzetno iskustvo u inženjeringu materijala i konsaltingu vezanom za industriju keramike i cementa, dok Snežanina interesovanja obuhvataju različita polja inženjeringa materijala, među kojima su i fenomeni samočišćenja i samolečenja u dizajnu novih materijala. Tokom poslednje decenije vezane su za materijale u kulturnom nasleđu, otkrivanja degradacija i dizajn kompatibilnih materijala za zaštitu i konzervaciju.
Ljiljana Miličić, diplomirani hemičar i rukovodilac Laboratorije za veziva, hemiju i maltere Instituta IMS vrši laboratorijska ispitivanja istorijskih maltera i dizajn konzervatorskih mešavina, dok Ivana Delić-Nikolić, diplomirani inženjer geologije i rukovodilac Laboratorije za kamen i agregat istog instituta, objedinjuje terensko i laboratorijsko istraživanje istorijskih materijala i prirodnih sirovina. Ljiljanin profesionalni rad obuhvata istraživanja recikliranih materijala i sirovina za građevinsku industriju, dok Ivana vrši inspekciju kamena istorijskih i savremenih građevina. Ljiljana i Ivana imaju dugogodišnje profesionalne karijere kao učesnice važnih nacionalnih projekata sa ciljem razvoja novih tehničkih rešenja u industriji građevinskih materijala, kroz rad na inspekciji, sertifikaciji i kontroli kvaliteta materijala, kao i kroz ispitivanja istorijskih materijala.